Tisztelt barátom, Yepp unszolására írom ezt a cikket, ha már van egy ilyen „TúraMotyó rovatunk” töltsük fel valamivel, egyelőre saját motyóinkkal. Itt felhívnám kedves sport és túra eszközt áruló boltok marketing részlegének a figyelmét, hogy lehet szponzorálni. Kölcsön adjátok, (örökbe) teszteljük írunk róla. 😀 Majd kisorsoljuk jövőbeli rajongóink között.
Mint a cím is sejteti a GPS készülékemről lesz szó.
Történt ugyanis, hogy anno amikor geocachingelni kezdtem, nem volt kézi készülékem, cachingeltem autós GPS-el (IGO próbált visszaparancsolni az útra, mindig át kellett állítanom gyalogszerre), cachingeltem telefonnal ZTE GrandX készülékem próbált váratni súlyos perceket az indulással meg mellé vinni 8 méterrel. 😀 (béke poraira)
A „megváltást” egy olcsó kínai GPS modul jelentette a nagyszerű EBAY cityből Sasmut barátom közreműködésével (drónok irányítására ajánlották). Akkor már túl voltam néhány mikrokontrolleres projekten és felsejlett előttem az út, valahonnan a távolból hallottam az Úr hangját : „GPS-t fogsz építeni!!!”
Rendben Uram csak Észak Korea meg ne tudja. 😀
Állítom nektek kezdhettek félni 😀 Az a nyomorult ballisztikus rakétát egy 8 bites gép is célba juttatja. Tuti nem a számítási teljesítmény a probléma.
A GPS- modul annyit tud, hogy folyamatosan közli azokat koordinátákat fokokban ahol tartózkodik, egyéb számomra sallang információkkal. Ez az info egy soros interfészen jön ki belőle. Még egy apróság van a modulon, egy elektronikus iránytű. A modult összekötöttem egy ATmega 328 (főproci) mikrokontrollerrel kapott egy NOKIA 3310- es kijelzőt, bele tettem egy ATtiny 2313 mikrokontrollert ami kezeli a billentyűzetet. Túl sok szakmai részletet nem írnék róla.
BASCOM-ban programoztam le a koordináta számítást ami picikét kihívás volt, mert olyat nem tud, hogy :
a+b+c=d
csak olyat, hogy
a+b=c
c+d=f
nekem meg ez kellett többek között:
θ = atan2( sin Δλ ⋅ cos φ2 , cos φ1 ⋅ sin φ2 − sin φ1 ⋅ cos φ2 ⋅ cos Δλ )
Északi iránytól bezárt szög. (bearing) Bele kellett vinnem némi változó mennyiséget. 😀
Ahhoz hogy célba jussunk a GPS-el kell egy irány és egy távolság, a fenti szög és az elektronikus iránytű által kijelzett szög megegyezik irányban vagyunk. A távolságot egyszerű Pitagorasz tétel számolja ki, ugye mindenki emlékszik a koordináta geometriára. 😀 Igen kihagytam belőle a Föld görbületet. Kedves diktátorok nem ér elrabolni, nincs benne Föld görbület! 😀
Ez az oldal sokat segít: https://www.movable-type.co.uk/scripts/latlong.html
Na, ezt megúsztam. 😀
Több verzió készült a programból, mire eljutottam használható állapotig. 2 méter pontossággal dolgozik. Kihívás cachingelni vele mert egyenes irányom van mindig és térképet nem látok, de…
Csináljátok utánam! 😀